Powiedz, gdzie wysłać bezpłatnie fragment Miłość & Pieniądze
i audio 3 Błędy w relacji z Pieniędzmi i Jak ich Unikać

oraz Moc Inspiracji: Wspaniałe Relacje, Miłość, Kariera lub Biznes z Pasją               Twoje dane są w 100% poufne


BĄDŹ W KONTAKCIE Z AGNIESZKĄ!
facebook twitter pinterest
instagram linkedin rss youtube


13 kwietnia 2016

10 faktów, które powinieneś znać: dlaczego trener, mówca nie równa się coach

10faktow-trener-mowca-czy-coach-coachingKim jest trener, mówca, coach
Pojawiło się coraz więcej szumu wokoło zawodu coacha i niejasności. Kim jest coach czym różni się od trenera i mówcy lub showmana … Różnice są zasadnicze… pisałam o tym już wiele lat temu możesz przeczytać np. w artykułach pt: Trener nie równa się coach i w pierwszym polskich poradnikach coachingu Przyciągnij Sukcesy z Pasją..

Pisałam po raz pierwszy o tym jak wielu z tych, którzy obecnie nazywa się/ nazywają się coachami było jeszcze w szkole lub na studiach – bynajmniej nie miało pojęcia co to jest coaching. W obecnych czasach ważna jest świadomość i jej podnoszenie. Jedną z moich głównych wartości jest łączność z Bogiem – nie mylić z religią oraz autentyczność. Więc kolejny raz obnażę prawdę, jak to jest z tym coachingiem naprawdę… kim jest trener, mówca, a kim coach sensu stricte.

Wiele osób poddaje się iluzji, myśląc ze jedną konferencją czy jednym wykładem motywacyjnym na stałe odmieni swoje życie… tak nie jest.
Jedynie sukcesywna praca w rozwoju jest w stanie to dla Ciebie i za Ciebie uczynić, stosując skuteczne i sprawdzone narzędzia. To jest tak jak z ogrodem, bez motyki i grabek zielska nie usuniesz. Możesz biegać za różnymi guru, ale w magiczny sposób samo się to nie stanie. Twój ogród nie zacznie sam wydawać owoców, dopóki nie sięgniesz po narzędzia i się nim zaopiekujesz.

Słucham ludzi, którzy wymieniają zagraniczne i polskie nazwiska ludzi, za którymi biegali, zainwestowali duże lub mniejsze pieniądze w ich wystąpienia. Pytałam ich co się po tem zmieniło w ich życiu… Czy mają dzięki temu więcej spokoju ducha, więcej X lub pieniędzy… Jakie to dało konkretne rezultaty. Słyszę: Nie… chciałem tę osobę poznać….

Kwesta nie jest w ilości konferencji i ilości guru jakich wysłuchasz, a w wykonaniu głębokiej wewnętrznej przemiany. Powiem wprost: nie każdy jest gotów na wykonanie pracy w swoim rozwoju, więc woli żyć w iluzji i usprawiedliwiać swoje braki efektów.

Skąd to wiem, sama to przeszłam i osobiście przeprowadziłam przez ten proces innych. Wiem że to jedyny autentyczny sposób, by odnieść sukces w jakimkolwiek rozwoju …

Kim jest Mówca – sprzedawca – opłaca go organizacja np. firma, dla której został wynajęty lub występuje na konferencji bezpłatnie, ale sprzedaje swoje szkolenia ze sceny, dzieląc się z organizatorem prowizją, nawet do wysokości 50%.

To jest znany model konferencji jakie wdziałam w USA, kiedy wystąpienia trwają od 30 do 45 min, a czasem krócej 20 min. Im krótsze wystąpienie, tym tańszy produkt jest sprzedawany ze sceny i vice verse. Zwykle w ciągu dnia występowało około 10 mówców każdy miał coś do sprzedania.

Milana, Adam and AgnieszkaPamiętam moją pierwszą konferencję coachingową w USA – byłam tam jedyną osobą z Polski na ok. 300 uczestników … Spotkałam na niej jedną mówiącą po polsku osobę, Adama Urbanski – multimilionera, miałam osobiste merytoryczne spotkanie z nim, był jednym z mówców.

Na tejże konferencji dokonałam też kilku zakupów, wybrałam mentora w obszarze marketingu internetowego i przemówień publicznych. Były to kolejny etap rozwoju mojego nowego biznesu, miałam wtedy ochotę kupić wiele szkoleń, bo wszystko wydawało się ciekawe – dość dobrze sprzedane.
Ale im bardziej rozwijał się mój biznes, tym inaczej podchodziłam do kolejnych konferencji. Moi mentorzy zdradzili mi wiele zakulisowych niuansów. Ten model spotkań, konferencji znalazł naśladowców w Polsce…

Wiem, też że nie można skutecznie skupić się na przerabianiu kilku programów biznesowych jednocześnie ale i wiem, że nie ma to sensu.
Oto dlaczego: większość z nich w danej dziedzinie jest podobna, różni się tylko historią prowadzącego… Spotkałam niewiele naprawdę unikalnych autorskich programów.
Większość programów na rynku z zakresu biznesu, jego budowania i marketingu nie różni się od siebie. Wyróżnia je jedynie historia prowadzącego i jej/jego skuteczność. Skuteczność to słowo klucz!

Mówca showman / showwoman – jego zadaniem jest zrobić wrażenie, pokazać jaki jest wspaniały, to podejście bazuje na niezaspokojonym ego: „zobaczcie jaki jestem świetny i podziwiajcie mnie i moje sukcesy”.

Trener – prowadzi szkolenia w grupie osób i jego zadaniem jest przekazanie wiedzy na dany temat.
więcej tutaj … coach – trener różnice

Coach – ma za zadanie wydobyć odpowiedzi, rozwiązania, inspiracje, które są w osobie coachowanej…
Niektóre międzynarodowe organizacje coachingu, jak ICF wyraźnie podają definicje i różnice między coachingiem, terapią, szkoleniem itp. Grupy uczestników szkolenia, większe niż kilkanaście osób z definicji nie jest klasyfikowane jako coaching. Te godziny nie były zaliczane do portfolio coacha jako liczba godzin odbytego coachingu. To nie jest wtedy coaching, a szkolenie, czyli trening.
Nawet w mediach w jednym z pierwszych wywiadów jaki udzielałam nt. coachingu do Rzeczpospolitej te dwa pojęcia trener i coach postrzegane są równoznacznie. Pani dziennikarka użyła słowa trener nie coach… by lepiej oddać to czym jest ten nowy zawód, by czytelnik mógł to lepiej zrozumieć. Takimi prawami się rządzi prasa, wydawca ma wpływ na ostateczny kształt artykułu.

Oto kilka faktów:

Fakt nr1
1. Popularność nie równa się jakość w coachingu.
To jest tak jak z marką coca cola, na ten temat mnóstwo piszą w internecie – czy jest zdrowa czy szkodliwa.
Wielu zna markę, ale wielu też wie ile cukru zawiera ten napój i jaki to ma wpływ na zdrowie. Efekty wielu badań naukowych wykazały jaki negatywny wpływ ma na zdrowie jego częste spożywanie.
Wykreowano modę na ten napój. W ten sam sposób kreuje się modę na zdrowie i odchodzenie od tego co szkodzi zdrowiu.
Tak samo w coachingu, to że coś jest modne lub ktoś jest modny w danym czasie, nie oznacza, że daje wymierne efekty uczestnikom. Ponadto mody jak i gusta są przejściowe.

Fakt nr 2
Wiele osób, które używa słowa coach nazywając to co robią lub to jak inni ich nazywają, nie miało i nie ma formalnej edukacji w zakresie coachingu.

Fakt nr 3
Wielu trenerów, szkoleniowców, psychologów, doradców w ostatnich kilku latach dodało coaching jako zawód do swojego portfolio, z uwagi na modę na coaching i rozwój osobisty…
Stąd jeśli ktoś był trenerem np. 5 lat lub 10 lat wcześniej i dodał sobie ostatnio coaching, nagle okazuje się w bio, że jest coachem od 10 lat. A ile godzin sensu stricte coachingu przeprowadził: 100, 150 czy może ciut więcej… sam oceń.

Tak wiem, każdy gdzieś, kiedyś zaczynał i zaczyna. Prowadzę coaching i mentoring dla coachów startujących jak i doświadczonych osób innych profesji, które dodały coaching do swojej specjalizacji.
Tu kłania się transparentność w pracy coacha, trenera czy mówcy … jakkolwiek siebie nazywa, by dokładnie i autentycznie informował ile godzin ma doświadczenia w coachingu sensu stricte.

Fakt nr 4
By być dobrym, skutecznym coachem trzeba pracować z ludźmi 1 na 1 i tylko w ten sposób coach nabiera doświadczenia w zawodzie coacha.
Kim byłby psycholog lub lekarz po studiach, gdyby nigdy nie przyjmował pacjentów, byłby teoretykiem, a nie praktykiem. Zatem im więcej praktycznego doświadczenia ma coach, tym lepiej dla Ciebie.

Fakt nr 5
Podam to wprost, dla wielu osób, coaching postrzegany jest jako łatwy i modny sposób na biznes. I wiele osób wchodzi w coaching lub dodaje go do swojej praktyki – działalności. Kieruje się wyłącznie aspektem biznesowych i tym ile z tego może wziąć dla siebie, a nie ile może ofiarować innym. Robi z zawodu coacha produkt na sprzedaż.

Fakt nr 6
Coach to nazwa używana „na wszystko”… używa go coach początkujący, z małym doświadczeniem, bez doświadczenia, trener nlp, psycholog, mówca, showman itp…
Gdy zaczynałam wprowadzać coaching do Polski, jako pionierka coachingu w Polsce, nikt nie wiedział co to jest i jak to działa. Na przykładach osób, którym pomogłam osiągnąć szybkie efekty tłumaczyłam uczestnikom coachingu ze mną, co to jest coaching… Szybko znalazłam wielu naśladowców. Także część moich indywidualnych klientów dziś jest coachami… Poznawało coaching na sobie, u mnie w indywidualnym coachingu, spodobało im się to, bo mieli super efekty. Było to inspiracją do ich nowego zawodu, niektórym wtedy pomogłam biznesowo zacząć ten zawód.

Fakt nr 7
Nie daj się omamić drogą na skróty do sukcesu – takowej nie ma – są tylko pułapki … Droga rozwoju wymaga określonych kroków – zastosowania sprawdzonego systemu, a nie wyrywków z jednej lub kolejnej konferencji motywacyjnej…. Sprawdzaj efekty działania metod, systemu.

Fakt nr 8
To jakie pozory bogactwa ktoś stwarza nie jest pełną wizją sukcesu. Nie wiesz jakie koszty ponosi, by ten status utrzymać, jakie ma koszty, jak wyglądają jego finanse, nie wiesz jakie błędy inwestycyjne poczynił… I jak naprawdę wygląda jego życie… z czym sie zmaga…. Jak naprawdę wygląda jego świat wewnętrzny … co wyprodukowano na potrzeby EGO, a nie na potrzeby Serca.
Uczyłam się od Amerykańskich multimilionerów – to byli moi pierwsi mentorzy. Wiem dokładnie o czym mówię… prawdziwy sukces w życiu nie zawsze odzwierciedla sukces finansowy i nie zawsze musi odzwierciedlać sukces finansowy. Często tak w praktyce nie jest.

Fakt 9
Cała sprzedaż mówcy odbywa się podczas wydarzeń, to nie ważne, że na stronie internetowej mówcy ceny są „napompowane” – to znaczy wielokrotnie wyższe, tylko po to, by zrobić wrażenie. Taka jest strategia. Jak klient zechce sprawdzić, a w technologii mobilnej zajmuje to minutę. Jest w stanie sprawdzić podczas wydarzenia ceny na stronie internetowej mówcy i co zobaczy: szkolenia za 2,3 i 4 tysiące… a tu na scenie może je mieć za 1/3 lub połowę ceny … Nie ważne jest to, że nikt nie kupuje ze strony po regularnych cenach, nie ważne jest to, jak się mają podane ceny do skuteczności szkolenia i jego efektów…

Ważna jest ilość sprzedanych egzemplarzy i perswazyjny marketing.
Skąd to wiem, bo po odbytych bardzo wielu szkoleniach biznesowych u najskuteczniejszych zagranicznych ludzi biznesu, marketingu, sprzedaży, skonfrontowałam to co wiem i to jak chce, by wyglądał biznes w zgodzie z wartościami. Oddzieliłam „ziarno od plewu”, manipulacje od autentyczności i zostawiłam tylko to co jest w zgodzie z sercem…

Zwracam się do świadomych ludzi, którzy chcą być traktowani autentycznie, bez trików i showmeństwa. Uczę podnoszenia świadomości, odróżnienia manipulacji od autentyczności i kierowania się własną intuicją. Tylko wtedy będziesz unikał pułapek, a wybierał swoje najwyższe dobro w drodze do autentycznego sukcesu osobistego i zawodowego.

Fakt 10
W zawodzie coacha, to klient – uczestnik coachingu – coachowany odpowiada za efekty i rezultaty coachingu, ale coach odpowiada za profesjonalizm i doprowadzenie Cię do odkrycia pełni Twoich możliwości i mocy.
Dlaczego napisałam ten artykuł w odpowiedzi na wiele dezinformacji i artykułów w mediach.
Mam poczucie odpowiedzialności za mój zawód, chcę byś podnosił swoją świadomość i dokonywał bardziej świadomych wyborów dla Twojego dobra…
Czasem trzeba zatopić palce w błocie i pokonać wiele zakrętów, a nawet cofnąć się parokrotnie, by potem wyjść do światła…
Każdy ma swoją drogę. Czy będziesz miał wytrwałość, by autentycznie nad sobą pracować czy też będziesz szukał iluzji, drogi na skróty, szybkich obietnic, kolejnych guru – pozostawiam to Tobie, Twojemu wyborowi.

Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie… moja odpowiedzialność to pokazać Ci prawdę.
Bądź ze sobą szczery i odpowiedz sobie na pytania: na ilu konferencjach, wystąpieniach, wykładach już do tej pory byłeś i czy to odmieniło znacząco Twoje życie we wszystkich jego aspektach?
Ile czasu już szukasz? Tego jednego sposobu…

Jeśli zdarzyło się, że nasze drogi się zeszły i byłeś w moich programach, to z pewnością masz efekty. A jeśli nie mieliśmy jeszcze kontaktu, to spójrz sobie w serce i daj szczerą odpowiedź…
Czy szukasz, kolejnego „błyszczącego obiektu” – „magicznej pigułki”, która odmieni Twoje życie… A być może już zainwestowałeś wielokrotnie w takie „cudowne rozwiązania” …

Podziel się prawdą i przekaz to dalej… na Fb.Agnieszka Przybysz Pionierka coachingu, ekspert relacji, autorka książek m.in bestsellera Przyciągnij miłość – coaching relacji, Przyciągnij Sukcesy z Pasją, Kobieca MOC, Miłość & Pieniądze, które pomogły tysiącom Polaków w kraju i za granicą.

Praktyk biznesu, z sukcesami w sprzedaży i marketingu. Przeszła drogę rozwoju od konsultanta do zarządzania sprzedażą znanych marek. Z zamiłowania przedsiębiorca z pasją pomagania ludziom. Założycielka pierwszego w Polsce Coaching Institute. Posiada największe doświadczenie w branży coachingu w Polsce i zdumiewającą skuteczność autorskich metod i narzędzi, które pomagają skutecznie uczestnikom w ponad 11 krajach Europy. O czym świadczą liczne opinie uczestników programów m.in ABC Przyciągnij Miłość, Kobieca Moc, Biznes z Pasją, MIP system online. Widziana i słyszana w wielu mediach, m.in: TVP, TVN, Onet.Tv, Radio Kolor, Wprost, Sens, Radio Zet, Forbes, Polskie Radio. Więcej >>>Zostaw komentarz, zadaj pytanie:
ReferencjeWięcej opinii i referencji; coaching z Agnieszką Przybysz czytaj tutaj>>>Aktualności | Biznes z pasją | Coaching | coaching biznesowy | Coaching Cele | Coaching Miłość | Coaching pieniądze | Coaching Relacje | Coaching relacji | Coaching singli | Coaching warsztaty | Coaching Związki | Inspiracje | Kariera | Rozwój osobisty | Kobieca MOC | Kobiety Coaching | Kobiety przedsiębiorcze | Książki i publikacje | Media | Mentoring | Miłość | Miłość i Relacje | Miłość i Pieniądze | Pieniądze | prawo przyciągania | Prezenty | przedsiębiorcza kobieta | Przyciągnij Miłość System | Radio | sekret miłości | Skuteczne Cele | Skuteczny coaching | Spotkania z czytenikami | stres | Święta | Talenty | Trener rozwoju osobistegoTV | Uncategorized | Walentynki | warsztaty | warsztaty relacji | wdzięczność | wypalenie zawodowe | z korporacji do biznesu | Podróże z Pasją

Powiedz, gdzie wysłać bezpłatnie fragment Kobieca Moc
i Checklist 10 Kobiecych Mocy, by Mieć Życie, które Pokochasz.

oraz Moc Inspiracji: Wspaniałe Relacje, Miłość, Kariera lub Biznes z Pasją               Twoje dane są w 100% poufne

Copyright od © 2005r. Agnieszka Przybysz, Coaching Institute, Europe

Wpisy umieszczone na blog objęte są prawem autorskim. Żaden tekst NIE może być powielany bez pisemnej zgody autorki. Media są monitorowane. Jeśli chcesz umieścić teksty na swoim blog skontaktuj się z autorką Kontakt. W przypadku gdy chcesz zacytować krótki fragment tekstu dodaj do niego proszę adnotację: Autorką tekstu jest Agnieszka Przybysz. Polityka Prywatności
| Regulamin | Zaproponuj pomysły | Pomoc


Profesjonalny Mentor Coach, Ekspert Budowania Relacji / Empower Women Expert Harmonijne relacje, milosc i kariera, biznes z pasja, radosc zycia dla przedsiebiorczych kobiet, gotowych do osiagania sukcesow, na ktore zasluguja.